Paweł Synowiec

Edukację malarstwa artystycznego zdobyłem we własnym zakresie. Jako uczeń szkoły ceramicznej trafiłem na praktyki do Zakładów Porcelany „Bogucice” na Dział Zdobniczy (Malarnia) i po ukończeniu nauki szybko zainteresowałem się tworzeniem nowych wzorów na porcelanie i tak po latach zostałem kierownikiem Ośrodka Wzornictwa i Sitodruku gdzie powstawały nowe wzory do produkcji. Po upadku „Bogucickiej” porcelany otrzymałem po zaprezentowanej na targach w Poznaniu świetnej kolekcji wzorów które się świetnie sprzedały na eksport dostałem propozycję stanowiska Głównego Specjalisty Plastyka Projektanta w Zakładzie Porcelany „Karolina” w Jaworzynie Śl. gdzie przepracowałem 6 lat. W między czasie rok byłem mistrzem sitodruku w Zakładzie Porcelitu w Tułowicach, byłem rolnikiem, instruktorem fotografii w GOK w Pakosławicach, rzemieślnikiem galanterii papierniczej, miałem swoją jednoosobową firmę, nauczyłem grać na gitarze, no i krótki epizod nauczyciela plastyki w szkole podstawowej na Giszowcu.

Pierwszą profesjonalną wystawę zbiorową miałem w pałacu „Pod Baranami” w Krakowie gdzie mój niewielki obraz został wyróżniony, był to rok 1975. Od roku 1976 przez kolejne lata brałem udział w trzytygodniowych Ogólnopolskich Warsztatach plastycznych w Świdwinie na których miałem okazję malować pod okiem znakomitych mistrzów takich jak, Jan Dobkowski, Aleksandra Sieńkowska, Franciszek Starowieyski, Andrzej Szoka, Andrzej Gieraga, Jędrzej Stępak i wielu, wielu innych artystów. Odwiedzali nas wybitni krytycy sztuki jak Andrzej Osęka czy Monika Małkowska. To była prawdziwa szkoła malarstwa i myślenia o sztuce. Wielu uczestników tych warsztatów zostało uznanymi artystami i pedagogami. W latach 80 XX w. miałem również epizod uczęszczania na zajęcia Jerzego Dudy Gracza.

Posiadam weryfikacje Ministra Kultury i Sztuki z zakresu plastyki. Wykonałem setki obrazów i rysunków, brałem udział w dziesiątkach plenerów i wystaw w kraju i zagranicą, byłem nagradzany w wielu konkursach. Te najważniejsze to Grand Prix „Ars Populi” w Krakowie, „Bieniek” w Bielsku- Białej IV miejsce, w Czeskim Brnie „Świat Bonsai” I miejsce, „Świętochłowicka Jesień” I miejsce i wiele pomniejszych nagród i wyróżnień.

Ostatnie lata przed emeryturą pracowałem w drukarni jako kierownik pracowni Hot Print i Sitodruku a jednocześnie od września 2016r. zostałem instruktorem malarstwa sztalugowego oraz opiekunem artystycznym grupy malarskiej „POCOIDLAKOGO” do roku 2023. Ponieważ mój projekt muzyczny z Patrykiem Filipowiczem pochłaniał bardzo dużo czasu nie byłem w stanie opiekować się grupą malarską „POCOIDLAKOGO” zrezygnowałem z propozycją założenia stowarzyszenia by nie zmarnować wysiłku pani Soni Pryszcz-Botor i mojego by ta wspaniała grupa przetrwała.

Obecnie po nagraniu autorskiej płyty „Spotkanie” z Patrykiem Filipowiczem trochę mniej maluję a dużo koncertuje bo muzyka i malarstwo przeplata się w moim życiu od pond 20 lat.


Skip to content